راهنمای جامع سفر به جام جهانی روسیه با اتومبیل شخصی

کلیه قوانین ورود به خاک روسیه، اطلاعات راه ها و بزرگراه ها ، مراکز خدماتی و پمپ بنزین، مسیریابی و نقشه برای سفر به جام جهانی روسیه با اتومبیل شخصی

 • تاریخ انتشار : ۱۲ آذر ۱۳۹۶
 • تعداد نمایش : 227
 • دیدگاه ها : 2

برای مسافرت به جام جهانی روسیه راههای زیادی وجود دارد ، اما شاید بخواهید با اتومبیل شخصی خودتان این مسیر را طی کنید.
در این مطلب در خصوص مسافرت به روسیه با اتومبیل شخصی توضیحاتی ارائه میدهیم.

راهنمای جامع سفر به جام جهانی روسیه با اتومبیل شخصی

سفر زمینی به کشور روسیه

آمادگی برای مسافرت با خودرو شخصی به کشور روسیه

برای ورود به خاک روسیه با خودرو شخصی باید مدارک قانونی زیر را به همراه داشته باشید:

 • گواهینامه رانندگی یا مجوز رانندگی بین المللی
 • تمامی اسناد قانونی مربوط به خودرو شامل سند مالکیت یا مدارک اجاره خودرو
 • مدارک بیمه خودرو و کارت سبز بیمه بین المللی

گواهینامه رانندگی شما باید مطابق چارچوب مندرج در کنوانسیون ۸ نوامبر ۱۹۶۸ وین درخصوص قوانین راهنمایی و رانندگی صادر شده باشد. مطابق این تقاهم نامه، تمام اطلاعات مندرج در کارت گواهینامه باید با حروف لاتین نوشته شده باشد یا نسخه ترجمه شده کارت به زبان لاتین با تأیید رسمی از مراجع قانونی تهیه شده باشد. اگر گواهینامه بین المللی نداشته باشید باید نسخه ترجمه شده گواهینامه به زبان روسی که به تأیید مرجع قانونی مربوطه رسیده باشد همراه شخص راننده باشد.

گواهینامه رانندگی بین المللی

گواهینامه رانندگی بین المللی

نام صاحب گواهینامه و نام صاحب بیمه نامه که مدارک مربوطه برای او صادر شده است باید یکسان باشند مگر اینکه در محتویات بیمه نامه با ذکر کلمه (any driver) عنوان شده باشد که شرایط مندرج در بیمه نامه برای هر راننده ای که از این وسیله نقلیه استفاده می کند اجرا خواهد شد.

ورود به خاک روسیه با خودرو شخصی

مطابق قوانین کشور روسیه پلاک تمام خودروهایی که در داخل خاک این کشور تردد می کنند باید با حروف لاتین مشخص شده باشد. این قانون در خصوص خودروهایی که از طریق مرزهای زمینی به روسیه وارد می شوند نیز صدق می کند. در هنگام ورود به نقطه مرزی خاک روسیه خودرو و سرنشینان مورد بازرسی قرار خواهند گرفت و سپس اوراق قانونی ورود به خاک روسیه کنترل خواهد شد که پروسه قانونی و تعریف شده برای ورود از مرزهای زمینی روسیه می باشد. توجه داشته باشید که همین روال که توضیح داده شد، در هنگام خروج از خاک روسیه بار دیگر انجام خواهد شد.

مقررات راهنمایی و رانندگی در کشور روسیه

قوانین راهنمایی و رانندگی روسیه غالباً مشابه دیگر کشورهای اروپایی است و تنها مواردی استثناء در این قوانین وجود دارد. اگر قبل از رسیدن به تقاطع چراغ مقابل شما زرد باشد عبور از این چراغ تخلف محسوب خواهد شد. گردش به راست وقتی چراغ راهنمایی قرمز باشد تخلف محسوب می شود مگر اینکه چراغ زرد چشمک زن برای مسیر مربوطه فعال شده باشد. مسئله گردش به راست در هنگام قرمز بودن چراغ راهنمایی، مدتی است که در حال بازنگری قرار دارد ولی هنوز قانون مربوط به آن تغییری نکرده است و باید ببینیم تا زمان شروع مسابقات جام جهانی در تابستان سال جاری تغییری در این قانون مصوب خواهد شد یا خیر!

استفاده از سیستم ناوبری (GPS system)

سفر به جام جهانی روسیه با اتومبیل شخصی – تمام شهرهای میزبان مسابقات جام جهانی در روسیه و همینطور جاده های ارتباطی بین این شهرها تحت پوشش ماهواره ای قرار دارند و می توانید براحتی با استفاده از سیستم ناوبری ماهواره ای به تنهایی و بدون دراختیار داشتن راهنمای محلی در این مسیرها به مسافرت بپردازید. نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید، به روز بودن تمام نقشه های مربوط به شهرهای میزبان و جاده های ارتباطی بین آنها است که شامل آخرین تغییرات و اطلاعات مربوطه به جاده ها باشد. در صورتی که وسیله نقلیه شما دارای سیستم ناوبری ماهواره ای نباشد، می توانید از نقشه های مختلف کاغذی استفاده کنید. این نقشه ها را در تمام ایستگاه های پمپ بنزین می توانید خریداری کنید.

استفاده از سیستم ناوبری در روسیه

استفاده از سیستم ناوبری در روسیه

جاده های کشور روسیه

جاده های روسیه را می توان در ۳ سطح، طبقه بندی کرد: جاده های معمولی (regular)، جاده های دارای باند پرسرعت (high-speed) و بزرگراه ها (motorways).
در جاده های دارای باند پرسرعت و بزرگراه ها، چندین لاین در هر دو جهت در اختیار رانندگان قرار دارد و تفاوت اصلی بین انواع جاده ها در حداکثر سرعت مجاز تعیین شده برای رانندگان می باشد. در این جاده ها تعداد زیادی فضای پارک و استراحت و مسیرهای خروجی در فاصله های ۳ تا ۵ کیلومتری درنظر گرفته شده است. جاده های معمولی حداکثر دارای دو باند در هر طرف جاده هستند و با توجه به اقلیم کشور روسیه و فاصله های زیاد بین شهرها توصیه می شود که در صورت وجود بزرگراه در مسیر موردنظر، برای تردد از جاده های معمولی استفاده نکنید.

عوارض جاده ای در روسیه

سفر به جام جهانی روسیه با اتومبیل شخصی – تردد در اغلب جاده های روسیه رایگان است و برای تمام مسیرهایی که دارای عوارض جاده ای هستند، مسیرها و جاده های جایگزین وجود دارد که استفاده از آنها رایگان می باشد. پرداخت عوارض در جاده ای در روسیه هنوز رایج نشده و در سالهای اخیر تعداد جاده هایی که دارای عوارض هستند به هشت بزرگراه رسیده است که مجموعاً تنها ۷۸۸ کیلومتر از جاده های کشور روسیه را تشکیل می دهند. مبلغ عوارض بزرگراه اغلب بصورت نقدی و در نقاط تعیین شده پرداخت عوارضی انجام می شود هرچند استفاده از کارت های اعتباری و همینطور برچسب های مخصوص اعتباری که بر روی خودرو نصب می شود به تدریج در حال افزایش است.

عوارض جاده ای در روسیه

سرعت مجاز در جاده های روسیه

حداکثر سرعت مجاز در مناطق مسکونی و شهرهای روسیه ۶۰ کیلومتر در ساعت است. در مسکو و برخی دیگر از شهرهای بزرگ روسیه اتوبان های درون شهری وجود دارد که حداکثر سرعت مجاز تعیین شده در این مسیرها ۸۰ کیلومتر در ساعت است. در خارج از مناطق شهری حداکثر سرعت مجاز ۹۰ کیلومتر در ساعت و در نهایت حداکثر سرعت مجاز در بزرگراههای روسیه بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ کیلومتر در ساعت تعیین شده است که این محدودیت ها بوسیله تابلوهای بزرگ راهنمایی به رانندگان اطلاع داده شده است.

تابلوهای تعیین سرعت در روسیه

تابلوهای تعیین سرعت در روسیه

کنترل سرعت در تمامی جاده ها و بزرگراهها و همینطور خیابان های واقع در مناطق مسکونی و شهرها بوسیله دوربین های کنترل سرعت انجام می شود. این دوربین ها عکس و مشخصات هر خودروی عبوری که با سرعت بیش از ۲۰ کیلومتر در ساعت بالاتر از سرعت مجاز در حال حرکت باشد را ثبت می کنند. میزان جریمه این موارد بر اساس میزان تخلف از محدودیت سرعت تعیین شده می باشد. یکی از انتقادات واردشده به پلیس راهنمایی روسیه نصب تابلوهای هشداردهنده دوربین های کنترل سرعت در موقعیت هایی است که اغلب از دید رانندگان دور مانده و براحتی دیده نمی شوند، در نتیجه حسابی مراقب باشید!

 جایگاه های پمپ بنزین 

سفر به جام جهانی روسیه با اتومبیل شخصی – در مناطق شهری و مسکونی تقریباً تمام جایگاه های پمپ بنزین در نزدیکی ورودی یا در مجاورت بزرگراه ها و اتوبان ها قرار گرفته اند. در خارج شهرها فاصله متداول بین جایگاه های پمپ بنزین بین ۳ تا ۱۰ کیلومتر است و حتی در جاده های قدیمی که کمتر توسط رانندگان استفاده می شوند فاصله بین جایگاه های پمپ بنزین از ۵۰ کیلومتر تجاوز نمی کند.

جایگاه های پمپ بنزین متعلق شرکت های زنجیره ای و یا کمپانی های پتروشیمی بزرگ دارای امکانات رفاهی مختلف مانند مرکز خرید، رستوران و کافه تریا و سرویس بهداشتی هستند و برای پرداخت مبلغ می توانید از کارت های اعتباری و یا وجه نقد استفاده کنید. متصدیان پمپ بنزین آماده برای پرکردن باک خودرو شما هستند و انعام رایج در روسیه برای این کار بین ۱۰ تا ۵۰ روبل است. جایگاه های پمپ بنزین کوچکتر اغلب از قبول کردن کارتهای اعتباری امتناع می کنند و بهتر است مقداری پول نقد به همراه داشته باشید.

ایستگاه های پمپ بنزین در روسیه

ایستگاه های پمپ بنزین در روسیه

در روسیه چهار نوع گازوئیل و بنزین در جایگاه های پمپ بنزین عرضه می شود که بنزین های اروپا، ژاپن و بنزین روسیه دارای استاندارد یکسان ۹۲ اکتان هستند و استاندارد بنزین وارداتی آمریکا از نوع ۸۷ Premium است. در جایگاه های بزرگ و مجهز، امکانات مدرن برای شارژ خودروهای الکتریکی پیش بینی شده است اگر خودروی شما قابلیت شارژ الکتریکی دارد بهتر است موقعیت این جایگاه های ویژه را در نقشه ماهواره ای تلفن همراه یا سیستم مکان یابی خودرو ذخیره کنید.

پارک خودرو در شهر

سفر به جام جهانی روسیه با اتومبیل شخصی – مکان های تعیین شده و مجاز برای پارک خودرو در کنار خیابان ها در روسیه با خط کشی سفید مشخص شده است. در مناطقی که خط کشی مخصوص سفید وجود نداشته باشد، در صورتیکه هیچگونه تابلوی هشداردهنده برای ممنوعیت پارک خودرو وجود نداشته باشد، با رعایت اصول تعریف شده راهنمایی و رانندگی می توانید خودروی خود را در کنار خیابان پارک کنید. پارک خودرو در مکان های غیرمجاز یا بدون رعایت اصول متعارف بخصوص در مسیرها و خیابان های پرتردد می تواند منجر به جریمه و توقیف خودرو و در نهایت انتقال خودرو به پارکینگ شود. تقریباً در تمام شهرهای بزرگ روسیه پارک خودرو در تمام خیابان های واقع در مرکز شهرها ممنوع است و تنها پارک خودرو در بخش هایی از خیابان ها که با خط کشی سفید و تابلوهای مخصوص (Parking Allowed) و (Paid services)  مجاز است و اغلب در ازای مدت زمان پارک خودرو باید مبلغی را بپردازید.

پارک خودرو در شهرهای روسیه

جریمه های رانندگی در روسیه 

جریمه های رانندگی تعیین شده برای تخلفات رانندگی در خاک روسیه در مطابقت با قوانین مصوب در سراسر اتحادیه اروپا برای تمام افراد خارجی و شهروندان روسی یکسان است. بیشترین میزان جریمه های رانندگی مربوط به تخلفات شامل رانندگی با سرعت غیرمجاز و پارک خودرو در مناطق پارک ممنوع است که اعمال قانون برای این تخلفات بدون برخوردی خشن از سوی پلیس روسیه انجام می شود اما تخلفاتی مانند رانندگی در شرایط غیرعادی یا رانندگی در خلاف جهت با برخورد بسیار جدی و ستخگیرانه نیروهای پلیس مواجه خواهد شد.

پلیس راهنمایی رانندگی روسیه

پلیس راهنمایی رانندگی روسیه

نیروهای پلیس مجازند در صورت لزوم در محل نسبت به انجام تست الکل از رانندگان اقدام کنند اما مطابق قانون اگر راننده نسبت به انجام تست امتناع کند، پلیس مجاز به توقیف گواهینامه او نیست و موظف است در گزارش خود به موضوع اشاره کند. در چنین شرایطی راننده به نزدیک ترین مرکز پزشکی منتقل می شود و تست های مربوطه انجام خواهد شد. اگر در این مرحله راننده از همکاری با پلیس امتناع کند مطابق قانون گواهینامه و خودرو توقیف شده و برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مطابق قوانین پلیس راهنمایی و رانندگی روسیه مجاز است هر وسیله نقلیه را در صورت مشاهده تخلف و یا برای کنترل مدارک قانونی خودرو و راننده در ایست های بازرسی و یا در هر نقطه از خیابان ها یا جاده ها متوقف نماید. اگر موقعیت بازرسی در خارج از شهرها باشد توقف و بازرسی خودرو حتماً باید در پست بازرسی دارای علائم هشداری انجام شود. حداقل میزان جریمه های رانندگی در روسیه ۵۰۰ روبل است اما جریمه هایی که به دلیل تخلفات جزیی صادر می شوند در صورت پرداخت در ۲۰ روز اول پس از صدور قبض جریمه با ۵۰ درصد تخفیف همراه خواهند بود. همچنین راننده می تواند تا مدت زمان ۱۰ روز نسبت به اعتراض به علت یا مبلغ جریمه اقدام کند اما در صورت توقیف گواهینامه باید روال قانونی در دادگاه انجام شود

2 پاسخ به “راهنمای جامع سفر به جام جهانی روسیه با اتومبیل شخصی”

 1. محمد گفت:

  سلام
  ایا از ایران برای جام جهانی ۲۰۱۸ می توانم با ماشین شخصی خودم به روسیه سفر کنم؟
  ایااز کشور آذربایجان به روسیه بروم؟
  ایا فقط بین المللی کردن گواهینامه کافی است؟

 2. saeid گفت:

  سلام اگه بخواهیم با خودرو از مرز حمهوری آذرزبایجان یا گرجستان وارد مرز روسیه شویم چه نوع ویزایی مورد احتیاج است ؟ هزینه آن چقدر است ؟ آیا ویزا قبلا در ایران بایست تهیه شود یا لب مرز روسیه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید