سن پترزبورگ ؛ راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری

پیشتر شما را با ویژگی های تاریخی ، معماری ، فرهنگی ، آب و هوا و صنعت و تجارت سن پترزبورگ آنا کردیم در این مقاله راه های دسترسی به شهر سن پترزبورگ را از طریق هواپیما ، قطار ، کشتی کروز و اتوبوس مورد بررسی قرار میدهیم و همچنین وسایل نقلیه عمومی را جهت […]

  • تاریخ انتشار : ۶ دی ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 118
  • دیدگاه ها : صفر

پیشتر شما را با ویژگی های تاریخی ، معماری ، فرهنگی ، آب و هوا و صنعت و تجارت سن پترزبورگ آنا کردیم

در این مقاله راه های دسترسی به شهر سن پترزبورگ را از طریق هواپیما ، قطار ، کشتی کروز و اتوبوس مورد بررسی قرار میدهیم و همچنین وسایل نقلیه عمومی را جهت سفرهای درون شهری که شامل مترو ، اتوبوس و تاکسی است به شما معرفی میکنیم.

دسترسی به شهر سن پترزبورگ از طریق هواپیما

فرودگاه بین المللی پولکوو (Pulkovo Airport)

فرودگاه پولکوو در ۲۰ کیلومتری جنوب سن پیترزبورگ واقع شده است و روزانه میزبان تعداد زیادی پرواز بین المللی و داخلی است. این فرودگاه در سال ۲۰۱۴ مورد بازسازی قرار گرفت و یک ترمینال جدید به آن اضافه شد و امکانات مدرن و به روز رفاهی مانند رستوران، امکانات مالتی مدیا و سرویس بهداشتی با امکانات دوش آب گرم در اختیار مسافران قرار می دهد که برای مسافران پروازهای درجه یک و بیزنس کلاس بصورت رایگان ارائه می شود. دسترسی رایگان به اینترنت پرسرعت Wi-Fi برای تمام مسافران امکان پذیر است.

نمایی از فرودگاه بین المللی پولکوو سن پترزبورگ

نمایی از فرودگاه بین المللی پولکوو سن پترزبورگ

برای رفت و آمد بین فرودگاه و مرکز شهر سنت پیترزبورگ می توانید خطوط شماره ۳۹ و ۳۹ex اتوبوس شهری و خط شماره K39 مینی بوس استفاده کنید. این وسایل نقلیه عمومی از ساعات ۵:۳۰ صبح الی ساعت ۱:۳۰ پس از نیمه شب به حمل و نقل مسافرین بین مرکز شهر و فرودگاه مشغول هستند. همینطور پس از سوارشدن در یکی از اتوبوس ها می توانید در ایستگاه مترو Moskovskaya   پیاده شوید و با خط آبی مترو از این ایستگاه به مرکز شهر سن پیترزبورگ برسید.

تصویری زیبا از ورودی فرودگاه پولکوو سن پترزبورگ - راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری سن پترزبورگ

تصویری زیبا از ورودی فرودگاه پولکوو سن پترزبورگ

روش دیگر رفت و آمد بین فرودگاه و مرکز شهر استفاده از تاکسی است که هزینه بین ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ روبل با توجه به مسافت مسیر موردنظر شما خواهد داشت و مدت زمان مسیر از فردگاه تا مرکز شهر بوسیله تاکسی با توجه به ترافیک بطور میانگین حدود ۳۰ دقیقه خواهد بود. یکی از بهترین شیوه ها برای رفت و آمد از فرودگاه به مرکز شهر یا هتل محل اقامت، هماهنگی با هتل برای رزرو تاکسی است که در این حالت با پرداخت ۱۶۰۰ روبل به محض رسیدن به فرودگاه، راننده تاکسی رزرو شده با یک تابلو که نام شما بر روی آن نوشته شده است منتظر شما خواهد بود و براحتی و بدون دردسر شما را به هتل محل اقامت تان می رساند.

دسترسی به شهر سن پترزبورگ از طریق راه آهن و قطار

راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری سن پترزبورگ – قطارهای سریع السیر موسوم به Sapsan روزانه در پنج تا شش نوبت در فواصل زمانی ۴ تا ۵ ساعته بین شهرهای سن پیترزبورگ و مسکو در رفت و آمد هستند و قیمت بلیط این قطارها بین ۲۳۰۰ تا ۳۵۰۰ روبل است. توصیه ما این است که در صورت تصمیم برای مسافرت با قطار نسبت به رزرو بلیط ها اقدام کنید و خرید بلیط را به هنگام مسافرت و در ایستگاه های قطار موکول نکنید. قطارهای پرسرعت شب (Overnight rapid trains) که در فاصله های ۹ ساعته از یکدیگر حرکت می کنند اغلب بلیط هایی ارزان تر بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ روبل دارند. البته با خرید بلیط های درجه یک این قطارها (private Grand-Express) می توانید از امکانات کوپه های لوکس بهره مند شوید که شامل رستوران لوکس و دوش آب گرم نیز می شود!

ایستگاه بالتیسکی (Baltiysky Station)

راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری سن پترزبورگ – قطارهای که در مسیرهای بین سن پیترزبورگ و شهرهای Peterhof ، Lomonosov ، Luga ، Gatchina و چند شهر دیگر رفت و آمد می کنند در این ایستگاه توقف می کنند. این ایستگاه همچنین به ایستگاه قطار فرودگاه پولکوو متصل است و در مجاورت آن یک ایستگاه اتوبوس برای رفت و آمد به این فرودگاه وجود دارد. در صورت استفاده از مترو برای دسترسی به این ایستگاه قطار باید در ایستگاه مترو Baltiyskaya پیاده شوید.

ایستگاه فنلاندسکی (Finlyandsky Station)

راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری سن پترزبورگ – قطارهای که در مسیرهای بین سن پیترزبورگ و شهرهای Vyborg و شهر Helsinki پایتخت کشور فنلاند و چند شهر دیگر در این کشور رفت و آمد می کنند در این ایستگاه توقف می کنند. در صورت استفاده از مترو برای دسترسی به این ایستگاه قطار باید در ایستگاه مترو Ploschad Lenina پیاده شوید.

نمایی از ایستگاه قطار فنلاندسکی - Finlyandsky Station

نمایی از ایستگاه قطار فنلاندسکی – Finlyandsky Station

ایستگاه مسکوفسکی (Moskovsky Station)

قطارهای که در مسیرهای بین سن پیترزبورگ و شهرهای مسکو ، Novgorod ، ولگوگراد ، کازان ، سامارا ، رستوف ، سوچی و شهرهایی در اوکراین، آذربایجان و استونی رفت و آمد می کنند در این ایستگاه توقف می کنند. در صورت استفاده از مترو برای دسترسی به این ایستگاه قطار باید در ایستگاه متروی Ploshchad Vosstaniya یا ایستگاه Mayakovskaya پیاده شوید.

ایستگاه قطار مسکوفسکی

ایستگاه قطار مسکوفسکی

ایستگاه لادوژسکی (Ladozhsky Station)

قطارهای که در مسیرهای بین سن پیترزبورگ و شهرهای Ekaterinburg ، Murmansk ، Cheliabinsk ، Omsk و چند شهر دیگر رفت و آمد می کنند در این ایستگاه توقف می کنند. در صورت استفاده از مترو برای دسترسی به این ایستگاه قطار باید در ایستگاه مترو Ladozhskaya پیاده شوید.

ایستگاه لادوژسکی (Ladozhsky Station)

ایستگاه قطار لادوژسکی

ایستگاه ویتبسکی (Vitebsky Station)

این ایستگاه بیشترین ارتباط با کشورهای خارجی و همسایه روسیه را در بین ایستگاه های قطار شهر سن پیترزبورگ در اختیار دارد. قطارهای که در مسیرهای بین سن پیترزبورگ و شهرهای Pushkin و Pavlovsk کشورهای بلاروس، رومانی، جمهوری چک، لهستان، مجارستان، بلغارستان، لتونی، مولداوی و آلمان رفت و آمد می کنند در این ایستگاه توقف می کنند. در صورت استفاده از مترو برای دسترسی به این ایستگاه قطار باید در ایستگاه مترو Pushkinskaya پیاده شوید.

ایستگاه راه آهن ویتبسکی - راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری سن پترزبورگ

ایستگاه راه آهن ویتبسکی

دسترسی به سنت پیترزبورگ از طریق اتوبوس و اتومبیل شخصی

راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری سن پترزبورگ – ترمینال اصلی اتوبوس سن پیترزبورگ Avtovokzal نام دارد و در مجاورت ایستگاه مترو Obvodny Kanal واقع شده است. نکته ای که باید به آن بسیار توجه داشته باشید، آب و هوای بسیار سرد روسیه در بیشتر اوقات سال شامل فصل های پاییز، زمستان و حتی بهار است که در بسیاری روزهای سال همراه با بارش برف و کولاک های شدید می باشد به همین دلیل مسافرت با قطار بسیار رایج تر بوده و مسافرت با اتوبوس و همینطور خودرو شخصی به دلیل شرایط نامساعد آب و هوا و همینطور جاده ها و بزرگراه ها، از محبوبیت کمتری برخوردار است مگر در فصل بهار و تابستان که البته مسابقات جام جهانی فوتبال در فصل تابستان برگزار می شود و موقعیتی مناسب برای مسافرت با اتوبوس یا خودرو شخصی در روسیه محسوب می گردد.

دسترسی به سنت پیترزبورگ از طریق راه های آبی و کشتی

سفر به شهر سن پیترزبورگ با کشتی های اقیانوس پیما (cruise) می تواند تجربه ای دلپذیر برای سفر به روسیه باشد که برای این سفر هیچ نیازی به اخذ روادید و ویزای اقامت در روسیه نخواهید داشت هرچند باید همراه با برنامه های تور همراه باشید. مطابق قوانین موجود که برای حمایت از صنعت گردشگری روسیه وضع شده است، مسافران کشتی های کروز و دیگر کشتی های مسافرتی که در بنادر سراسر کشور روسیه پهلو می گیرند اجازه دارند حداکثر ۷۲ ساعت در کشتی مربوطه یا یکی از هتل های شهر اقامت کنند و در این مدت زمان می توانند به بازدید و گشت و گذار در شهر بپردازند.

اسکله بزرگ کشتی های کروز شهر سن پترزبورگ

اسکله بزرگ کشتی های کروز شهر سن پترزبورگ

راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری سن پترزبورگ – در حال حاضر دو اسکله مخصوص پهلوگرفتن کشتی های کروز شهر سن پیترزبورگ وجود دارند که اسکله St. Peter Line اغلب پذیرای کشتی های کروز از مبداء سوئد و فنلاند است و اسکله RechFlot از کشتی هایی که از مسیر رودخانه های ولگا از شهر مسکو وارد سن پیترزبورگ می شوند پذیرایی می کند. هر دو اسکله در واقع بخشی از بندرگاه St. Petersburg  محسوب می شوند که ۹۰درصد مسافرانی که از طریق دریا و یا رودخانه های ولگا و نوا به سنت پیترزبورگ مسافرت می کنند از طریق این بندر وارد شهر می شوند. این بندرگاه قابلیت پذیرفتن ۷ کشتی غول پیکر اقیانوس پیما بصورت همزمان را دارد و روزانه بیش از ۱۵۰۰۰ نفر مسافر از طریق اسکله های این بندرگاه به شهر سن پیترزبورگ وارد می شوند و یا از آن خارج می شوند.

رفت و آمد در شهر سنت پیترزبورگ

سن پیترزبورگ مرکز اصلی حمل و نقل و ترانزیت در کشور روسیه محسوب می شود. اولین خط آهن در تاریخ کشور روسیه در سال ۱۸۳۷ در سنت پیترزبورگ راه اندازی شد و زمینه برای توسعه و پیشرفت جایگاه این شهر در سراسر روسیه را فراهم کرد.

رفت و آمد در شهر سنت پیترزبورگ

شبکه جاده ای و بزرگراهی در داخل و خارج از شهر سنت پیترزبورگ بسیار وسیع و پیشرفته است و شبکه های اتوبوس شهری، مترو و تراموا تمام نقاط و مناطق سنت پیترزبورگ را تحت پوشش قرار می دهند و روزانه صدها هزار نفر توسط سیستم حمل و نقل عمومی شهر جابجا می شوند. تعداد زیادی از مهم ترین جاده ها و بزرگراه های کشور روسیه از سنت پیترزبورگ آغاز می شوند و یا از این شهر عبور می کنند در نتیجه وقتی در سنت پیترزبورگ باشید به تمام شهرها و نقاط کشور روسیه دسترسی خواهید داشت.

مترو

راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری سن پترزبورگ – شبکه مترو شهر سنت پیترزبورگ، بلحاظ وسعت و گستردگی پس از شهر مسکو دومین سیستم حمل و نقل مترو در روسیه محسوب می شود و علاوه بر مزایایی مانند بصرفه بودن، صرفه جویی در زمان و استفاده راحت به دلیل معماری و طراحی بسیار زیبای ایستگاه های این شبکه مترو، خود از جاذبه های گردشگری شهر سن پیترزبورگ محسوب می شود. قطارهای مترو سنت پیترزبورگ بسیار مدرن و سریع هستند و بدون تأخیر بصورت بسیار منظم و مطابق برنامه زمانی تعیین شده مسیرهای مختلف شهر را تحت پوشش قرار می دهند.

ایستگاه مترو Kirovsky-Zavod سن پترزبورگ

ایستگاه مترو Kirovsky-Zavod سن پترزبورگ

فاصله زمانی قطارهای مترو سنت پیترزبورگ مدت زمان خیره کننده ۳۰ ثانیه است به این معنی که در صورت جاماندن از یکی از قطارهای مترو تنها باید ۳۰ ثانیه در انتظار قطار بعدی باشید! قیمت بلیط برای هر مسیر کامل ۴۵روبل است که بسیار بصرفه محسوب می شود و برای گردشگران بلیط چند مسیره توصیه می شود که با خرید این بلیط با پرداخت ۳۳۵ روبل می توانید ۱۰ مسیر کامل را بوسیله مترو رفت و آمد کنید.

بخشی از هنر بکار رفته در معماری ایستگاه های مترو شهر سن پترزبورگ

بخشی از هنر بکار رفته در معماری ایستگاه های مترو شهر سن پترزبورگ

همچنین خرید بلیط های الکترونیکی که از طریق باجه های مستقر در ایستگاه های مترو قابل خریداری هستند بسیار توصیه می شوند چراکه استفاده از آنها بسیار راحت بوده و از اتلاف وقت برای خرید بلیط جلوگیری می کنند. ساعت کار مترو سن پیترزبورگ از ساعت ۵:۴۵ صبح تا ساعات نیمه شب است که ساعت تعطیلی در ایستگاه های مختلف با توجه به میزان رفت و آمد در آن منطقه از شهر متفاوت است.

اتوبوس شهری و تراموا

سیستم حمل و نقل اتوبوس شهری تمام نقاط سن پیترزبورگ را در پوشش دارد بطوریکه بیش از ۳ میلیون مسافر روزانه از این شبکه حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. با استفاده از ابزار اینترنتی مانند Google Maps براحتی می توانید از مسیرهای حرکت اتوبوس ها مطلع شوید.

ایستگاه های اتوبوس شهر سن پترزبورگ - راه های دسترسی به شهر و سفرهای درون شهری سن پترزبورگ

ایستگاه های اتوبوس شهر سن پترزبورگ

دیگر وسیله نقلیه رایج در شهر، تراموا است که اغلب در مسیرهایی کوتاهتر در حال فعالیت و سرویس دهی هستند بخصوص مناطق زیادی از حومه شهر تحت پوشش این سیستم قرار دارند چرا که خیابان های مرکز شهر سنت پیترزبورگ چندان مناسب رفت و آمد تراموا نیستند. بلیط سوارشدن به اتوبوس و تراموا بطور متوسط ۴۰ روبل است که با توجه به مسافت مسیرهای مختلف و تعداد ایستگاه های موجود در مسیر ممکن است کمتر یا بیشتر از این مبلغ باشد. فروش بلیط در داخل اتوبوس یا تراموا و توسط مامور فروش بلیط انجام می شود و جریمه سوارشدن و پیاده شدن بدون ارائه بلیط حداقل ۳۰۰ روبل تعیین شده است.

تاکسی

فرهنگ استفاده از تاکسی در کشور روسیه بسیار شبیه به کشور خومان است و تقریباً هر وسیله نقلیه در حال تردد در خیابان بصورت بالقوه یک تاکسی محسوب می شود!  کافی است در کنار خیابان، دستتان را از جیب تان را خارج کنید و همزمان چند خودروی عبوری برای سوار کردن شما صف خواهند کشید که شاید هیچکدامشان مجوز رسمی برای سوارکردن مسافر را نداشته باشند.

رفت آمد در شهر سن پترزبورگ توسط تاکسی

رفت آمد در شهر سن پترزبورگ توسط تاکسی

خوشبختانه برخلاف کشورمان، استفاده همزمان چند نفر از تاکسی امری متداول محسوب نمی شود مگر اینکه بصورت توافقی صورت بگیرد. قبل از سوارشدن در تاکسی حتماً درباره کرایه مسیر با راننده به توافق برسید و در صورت توقف راننده در پمپ بنزین حتما از خودرو پیاده شوید تا سوخت گیری تمام شود. در ساعات تاریکی شب از هتل محل اقامت خود بخواهید هماهنگی لازم را برای شما انجام دهد و در ابتدای مسیر نسبت به سالم بودن دستگاه تاکسی متر اطمینان حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید