راهنمای جامع سفر به ایروان

راهنمای سفر به ایروان شامل معرفی شهر ، بررسی مختصر تاریخچه ایروان، شرایط آب و هوایی، راه های دسترسی به شهر و مهمترین جاذبه های توریستی و گردشگری ایروان ایروان، پایتخت جمهوری ارمنستان و یکی از سه دروازه اصلی سرزمین قفقاز محسوب می شود. شهر ایروان با جمعیت بالغ بر یک میلیون نفر بزرگترین اجتماع […]

 • تاریخ انتشار : ۸ مرداد ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 49
 • دیدگاه ها : صفر

راهنمای سفر به ایروان شامل معرفی شهر ، بررسی مختصر تاریخچه ایروان، شرایط آب و هوایی، راه های دسترسی به شهر و مهمترین جاذبه های توریستی و گردشگری ایروان

ایروان، پایتخت جمهوری ارمنستان و یکی از سه دروازه اصلی سرزمین قفقاز محسوب می شود. شهر ایروان با جمعیت بالغ بر یک میلیون نفر بزرگترین اجتماع ارامنه در سراسر جهان را در خود جای داده است. در دوران حاکمیت شوروی سابق، ایروان تحولاتی گسترده در زمینه های عمران شهری، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی را تجربه نمود که بخشی وسیع از این تحولات را مدیون طرح های نوین معمار مشهور ارمنی، الکساندر تامانیان برای بناکردن شهری پیشرفته و مدرن بوده است.

مرجع کامل سفر به ارمنستان - ایروان

شالوده طرح های تامانیان، سبک معماری نئوکلاسیک با الگوبرداری از شهرهایی مانند پاریس، وین و سنت پیترزبورگ بوده است. منطقه مرکزی شهر ایروان یکی از زیباترین نمونه های معماری دوره شوروی سابق محسوب می شود که بسیاری از اماکن و ساختمان هایی با معماری مدرن و پست مدرن را در خود جای داده است. ایروان در این دوره زمانی به شهر صورتی نیز معروف بوده است چرا که برای ساخت نمای بسیاری از ساختمان های جدید شهر از سنگ هایی به رنگ صورتی استفاده شده است.  اماکن دیدنی و نقاط گردشگری ایروان، عمدتاً بنحوی متمرکز در مرکز این شهر قرار گرفته اند و براحتی و با پای پیاده می توان بین این نقاط رفت و آمد کرد. تعداد زیادی رستوران، کافه و مراکز خرید و سرگرمی نیز در همین منطقه قرار دارند.

باقی بخشهای شهر چندان حال و هوای گردشگری نداشته و عادی به مانند همه شهرهای دیگر جهان است. به همین دلیل گردشگرانی که به ایروان سفر می کنند بیشترین زمان سفر خود را در منطقه مرکزی این شهر سپری می کنند.

 

کنترون، مرکز شهر ایروان

این منطقه، مرکز شهر ایروان و حتی قلب ارمنستان بشمار می رود. معماری این منطقه از شهر ایروان یکی از زیباترین نمونه های معماری شهری در میان تمام کشورهای عضو شوروی سابق محسوب می شود که بصورت یک دایره بزرگ با دو مسیر اصلی ورودی، طراحی و پیاده سازی شده است.

کنترون، مرکز شهر ایروان

یک مسیر از جانب میدان آزادی و مسیر دیگر از منطقه اپرای ایروان می باشد که این دو نقطه امروزه توسط یک خیابان به یکدیگر متصل شده اند. تعداد زیادی هتل و مسافرخانه و اماکن دیدنی مانند موزه ایروان و دانشگاه صنعتی، مهندسی و پزشکی ایروان نیز در این منطقه واقع شده اند.

 

منطقه ایستگاه مترو بارکاموتیون ایروان

این منطقه، در حوالی ایستگاه مترو به همین نام واقع شده است که بیشتر بخاطر وجود بازار بزرگ هانراخانوت معروف شده است و در مجاورت محله های پکر کندرن، کیف یان و خیابان کمیتاس قرار دارد.

منطقه ایستگاه مترو بارکاموتیون ایروان

 

بنای یادبود پیروزی جنگ جهانی دوم در ایروان

این بنای یادبود به یاد پیروزی سربازان شوروی سابق در جنگ جهانی دوم ساخته شده است. در مجاورت بای یادبود، موزه کافسیان قرار دارد که مجموعه ای عظیم از آثار هنری تاریخی و همچنین زیباترین و غنی ترین مجموعه هنر شیشه کاری را در خود جای داده است. پارک پیروزی نیز در همین منطقه و در فضای پشت بنای یادبود قرار گرفته است.

بنای یادبود پیروزی جنگ جهانی دوم در ایروان

 

منطقه بنگلادش شهر ایروان

این منطقه از ایروان که از مناطق جدیدتر این شهر محسوب می شود، که به دلیل فاصله ای که در زمان بنای آن از بافت اصلی ایروان داشته است، توسط افراد محلی به شوخی بنگلادش نامیده شد و این نام تا به امروز ماندگار شده است. بزرگترین بازار فضای باز ایروان در این منطقه قرار دارد.

 

نورنورک ایروان

نورنورک آخرین منطقه ساخته شده ایروان در دوران شوروی سابق محسوب می شود و در مسیر بازدید تعدادی از اماکن گردشگری ایروان از قبیل معبد گارنی و صومعه گگهارد قرار دارد.
ساختمان های این مطقه به شکل بلوک های ساختمانی سبک شوروی سباق ساخته شده اند. یکی از بلندترین مجسمه های ساخته شده در عصر حاضر در این محله قرار داده شده که مجسمه اسبی است که روی دو پای خود ایستاده و ۱۲.۵ متر ارتفاع و بیش از ۳۰ تن وزن دارد.

 

مختصری از تاریخچه ایروان

شهر ایروان یکی از کهن ترین شهرهای جهان بشمار می رود و تاریخ آن به بیش از ۲۸۰۰ سال پیش باز می گردد هر چند آثاری اندک از آن دوران تاریخی بجا مانده است و بقایای آن آثار امروزه در نواحی رودخانه هرازدان، اره بونی، کارمیر و آوان قابل مشاهده هستند.

تاریخچه ایروان - شهر قدیمی ایروان ارمنستان

بسیاری از آثار باستانی ایروان در زلزله ای مهیب که در قرن هفدهم میلادی در این شهر بوقوع پیوست از بین رفته است.  ارمنستان در طول تاریخ بعنوان اولین کشوری که دین مسیحیت را در ۳۰۱ پس از میلاد بعنوان دین رسمی کشور تعیین کرده است شناخته می شود.  کلیسای بزرگ ارتدوکس ارمنستان بعنوان نهاد رسمی مذهبی در این کشور شناخته می شود اگرچه هر دو شاخه کاتولیک و ارتدوکس در ارمنستان و بخصوص در ایروان مشاهده می شود.
هر چند افزایش تدریجی مسلمانان که غالباً از ایرانیان مهاجر به ارمنستان می باشند قابل اشاره می باشد.

عکس تاریخی از شهر ایروان ارمنستان

ایروان بواسطه قرار گرفتن در نقطه ای استراتژیک از سرزمین قفقاز شاهد درگیری ها و جنگ های متعددی بوده است و در طول تاریخ بین امپراطوری های بزرگ عثمانی، پارسی و روم باستان برای تصاحب این شهر درگیری و جنگ های متعددی درگرفته است.
در سال ۱۹۱۸ و با استقلال جمهوری ارمنستان ، ایروان بعنوان پایتخت این کشور تعیین گردید و از همین دوره توسعه تدریجی این شهر آغاز گردید و در سالهای حاکمیت نظام شوروی سابق توسعه عمرانی و شهری ایروان به اوج خود رسید به نحوی که جمعیت این شهر از بیست هزار نفر اکنون به بیش از یک میلیون نفر رسیده است که البته بسیاری از این جمعیت را خانواده های ارمنی تشکیل می دهند که از نقاط مختلف جهان به ارمنستام کوچ کرده و در ایروان اقامت گزیده اند.

 

آب و هوای ایروان

برای اینکه بدانیم چه زمانی مناسب سفر به ایروان است ، اول از همه باید با آب و هوای این شهر آشنا شویم.
شهر ایروان دارای آب و هوایی بسیار متنوع و متغیر می باشد بطوریکه این شهر هر ساله شاهد تابستان های بسیار گرم و بلند و زمستان های بسیار سرد با کمترین میزان رطوبت است که موقعیت جغرافیایی و طبیعتی متفاوت، زیبا و کم نظیر به این سرزمین بخشیده است. در فصل بهار وضعیت آب و هوا بهتر است و در بعضی سالها با بارش متناوب باران همراه است.

آب و هوای ایروان

در فصل بهار پوشش گیاهی منطقه بسیار زیبا و سرسبز شده و دشت های اطراف شهر با گل و سبزه پوشیده می شود. بهترین آب و هوای ایروان را در فصل پاییز این شهر شاهد خواهیم بود. دمای هوا بسیار مطلوب در حدود ۲۰ درجه بوده و تنوع میوه ها و سبزیجات در فصل پاییز بسیار عالیست و بازار غذاهای دلچسب محلی داغ می باشد. بررسی آمار نشان می دهد بیشترین مسافرت گردشگران به ایروان در بازه زمانی بین ماه می تا جولای می باشد.

 

مسئله سیگار در ایروان

متأسفانه ارمنستان دارای بیشترین نرخ مصرف سیگار در کشورهای قاره اروپا می باشد که ریشه در فرهنگ زندگی روزمره این کشور دارد. بنظر می آید کشیدن سیگار در ارمنستان، بعنوان امری غلط محسوب نمی شود.

مسئله سیگار در ایروان

هنگام سوارشدن در تاکسی راننده را نسبت به سیگاری نبودن خود آگاه کنید تا این مسئله را در نظر بگیرد. اگر سیگاری نیستید به رستوران هایی مراجعه کنید که تابلوی ممنوعیت کشیدن سیگار روی درب ورودی آنها نصب شده است.

 

راه های سفر به ایروان

بررسی راه های دسترسی به پایتخت ارمنستان از طریق خطوط هوایی و زمینی

 

سفر به ایروان با هواپیما

تنها فرودگاه عمومی کشور ارمنستان در ۱۴ کیلومتری شهر ایروان قرار دارد که تنها مسیر اصلی ورود گردشگران خارجی به ارمنستان بشمار می رود.
این فرودگاه نسبت به بقیه فرودگاه های همکارش در سایر کشورها، فرودگاهی کوچک محسوب می شود و رفت و آمد و همچنین انجام امور مربوط به ورود و خروج به ترمینال اصلی آن بدون دردسر است.

فرودگاه اصلی ارمنستان - فرودگان بین المللی ایروان

در سالن اصلی ترانزیت امکانات رفاهی و اینترنت رایگان ارائه می شود. معتبرترین خطوط هوایی که گردشگران از سراسر جهان را به این فرودگاه منتقل می کنند مانند ایرفرانس فرانسه، اوفت هانزا آلمان، ایران ایر و هواپیمایی کشورهای جمهوری چک، اتریش، اوکراین و روسیه هستند.
ارتباط مستقیم ایروان با شهرهای بزرگی چون لندن، پاریس، آمستردام، آتن، مسکو، برلین، وین، پراگ، سنت پیترزبورگ، زوریخ، مینسک، کیف، استانبول، دبی ، تهران، بیروت و بسیاری شهرهای دیگر از طریق فرودگاه بین المللی ایروان برقرار می باشد.

فرودگاه ایروان ارمنستان

فاصله بین فرودگاه و مرکز شهر ایروان در حدود ۱۴ کیلومتر است که برای رفت و آمد در این مسیر می توانید از اتوبوس ویژه خط فرودگاه که مبلغ کرایه آن در حدود ۵۰۰ درام ارمنستان می باشد استفاده کنید. همچنین در صورت استفاده از تاکسی برای این مسیر باید بین ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ درام ارمنستان بپردازید. دقت داشته باشید که این مبلغ نهایت کرایه تعریف شده برای این مسیر می باشد.

 

سفر به ایروان با قطار

ارتباط ریلی ایروان از طریق خط راه آهن گرجستان در مسیری ۹ ساعته می باشد که البته برای گردشگران ایرانی کاربرد ندارد. امکانات قطارها در حد متوسط بوده و هیچیک از قطارها دارای رستوران نیستند. در کنار ایستگاه راه آهن، ایستگا مترو قرار دارد که به تمام نقاط شهر ایروان دسترسی دارد.

سفر به ایروان با قطار - ایستگاه قطار ایروان ارمنستان

 

سفر به ایروان با اتومبیل

مسیر ارتباط جاده ای ارمنستان با کشورهای گرجستان در شمال و ایران در جنوب ارمنستان برقرار است.

جاده زیبای ارمنستان - سفر به ایروان با ماشین

پس از ورود به خاک ارمنستان از طریق مرز جنوبی این کشور با ایران، رانندگی ۶ ساعته تا شهر ایروان در پیش روی شما خواهد بود (البته در برخی شرایط نظیر آب و هوای نا مناسب و یا خودروی قدیمی این مسیر ۳۵۰ کیلومتری ممکن است بیش از ۱۰ ساعت به طول بیانجامد) که مسیری کوهستانی و پر پیچ و خم در عین حال زیبا و چشم نواز می باشد. مسیر جاده ای دیگر در شمال و از طریق مرز ارمنستان و گرجستان می باشد. مسافرت های آژانس های گردشگری توسط اتوبوس های مسافرتی مجهز از طریق همین مسیرهای جاده ای انجام می شود.

جاده های کوهستانی سفر به ارمنستان ایروان

اگر قصد مسافرت زمینی به ایروان را دارید ، توجه داشته باشید جاده های ارمنستان اصلا وضعیت مسائدی ندارند. همچنین با وجود اتومبیل های لوکسی که در شهر ایروان تردد میکنند ، در جاده ها ماشین هایی را به چشم میبینید که متعلق به دهه ها قبل هستند. همچنین فرهنگ رانندگی در جاده ها اصلا مسائد نیست و رانندگان چندان توجهی به مسائلی نظیر بستن کمربند ، محدودیت سرعت ، تابلوهای سبقت و راندن در بین خطوط و انحراف به چپ ندارند.

 

خلاصه ای از دیدنی های ایروان

اغلب مکان های دیدنی ایروان در بافت مرکزی شهر و به نحوی متراکم واقع شده اند به نحوی که طی یک پیاده روی چند ساعته و لذتبخش می توان از بسیاری از این اماکن بازدید نمود. هر چند برای بازدید از تمام مکان ها و حداکثر استفاده از مسافرت به ایروان برنامه مسافرت دو یا سه روزه زمانی ایده آل می باشد. در این بخش لیستی خلاصه از مکان های دیدنی که در شهر ایروان و در مناطق حومه این شهر قرار دارند ارائه می شود و شرح کامل این اماکن دیدنی در قسمت بعدی راهنمای سفر به ایروان تقدیم خواهد شد.

 

دژ تاریخی اربونی

دژ تاریخی اربونی نزدیک به ۳۰۰۰ سال قدمت دارد و به جرأت می توان گفت یکی از بهترین ها در نوع خودش محسوب می شود و بخوبی نگهداری و محافظت شده است.

دژ تاریخی اربونی در ایروان

 

میدان جمهوری یا هارا پراک ایروان

بازدید از میدان جمهوری یکی از باید های سفر به ایروان محسوب می شود. پروژه ساخت این میدان توسط اسکندر تامانیان و در قالب طرح مدرن سازی شهر ایروان ارائه و ساخت آن آغاز شد اما این میدان هرگز بطور کامل و بر اساس طرح اولیه ساخته نشد.

میدان جمهوری یا هارا پراک ایروان

با این وجود معماری این میدان و بناهای اطراف شامل ساختمان خانه دولت، ساختمان وزارت ارتباطات ارمنستان و ساختمان هتل هاریوت همچنان یکی از بهترین مجموعه های معماری یادگار دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق محسوب می شوند. در حالیکه ساختمان وزارت خارجه و گالری بزرگ هنر ارمنستان دارای معماری مدرن و امروزی بوده و مجموعه ای دیدنی را در محوطه میدان جمهوری شهر ایروان تشکیل داده اند.

البته این نکته را هم بگوییم که به خودی خود گذار شما به این میدان می افتد چرا که در نقطه مرکزی شهر واقع است و تمام دیدنی ها ، مراکز خرید و خیابانها ، موزه و… همه و همه در اطراف همین میدان هاراپراک واقع شده اند.

 

خیابان شمالی ایروان

این خیابان بسیار زیبا که به تازگی و در سال ۲۰۰۸ ساخته شده، ارتباط بین میدان جمهوری و محوطه ساختمان اپرای ایروان را برقرار می سازد که معروف ترین مراکز گردشگری ایروان محسوب می شود. این خیابان از نمادهای مدرن ایروان بشمار می آید که تعداد زیادی مراکز خرید را در خود جای داده است.

خیابان شمالی ایروان - دیدنی های ارمنستان

خیابان شمالی بصورت پیاده راه بوده و در دو سمت آن مراکز خرید و کافه و رستورانهای زیادی دیده میشود.

 

خیابان آبو ویان ایروان

این خیابان برخلاف خیابان شمالی حال و هوایی کلاسیک دارد و قدم زدن در این خیابان ، تماشای ساختمانها و گشت زدن در مغازه های آن با سبک دوران شوروی سابق تجربه ای خوشایند خواهد بود .

خیابان آبو ویان ایروان - سفر به ایروان

 

ساختمان اپرای ایروان

ساختمان اپرا و فضای اطراف آن قلب هنری ایروان محسوب می شود که با الگوبرداری از ساختمان اپرای درسدن ساخته شده است اما به نحوی هنرمندانه با دو مسیر ورودی حتی از ان ساختمان نیز زیباتر از آب درآمده است. ساختمان اپرای ایروان جایگاه سالن تئاتر ، سالن باله و سالن کنسرت های موسیقی این شهر نیز محسوب می شود.

ساختمان اپرای ایروان

 

سفر به ایروان : میدان آزادی ایروان

این میدان در محوطه ساختمان اپرا قرار دارد ، یک فضای سبز بسیار زیبا در بخش جنوبی میدان قرار دارد که به خیابان شمالی منتهی می شود. در بخش شرقی میدان یک پارک جدید در حال احداث و توسعه می باشد که بزودی جایگاه آبگیر قو های ایروان خواهد بود. در محوطه این میدان غالباً شاهد اجراهای مختلف هنری توسط هنرمندان حرفه ای و آماتور خواهید بود.

سفر به ایروان : میدان آزادی ایروان

 

فهرستی کوتاه از دیگر مکان های دیدنی که در سفر به ایروان باید از آنها بازدید کنید

 • صومعه تاریخی گگهارد
 • کلیسای جامع اشمیادزین
 • کلیساهای آشتاراک
 • تور سیاحتی به منطقه آرارات
 • منطقه حفاظت شده و سرسبز خسرو
 • موزه هنر کافیزیان
 • مسجد تاریخی آبی
 • بازار سرپوشیده ایروان
 • پارک پیروزی
 • پارک عاشقان
 • موزه پاراجانف
 • موزه ساریان
 • گالری هنر ملی
 • موزه یادبود کشتار ارامنه
 • کلیسای کاتولیک ایروان
 • صومعه تاریخی سنت گریگوری
 • کلیسای سنت سارکیس
 • پارک آبی ایروان
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید