بهترین جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا

معرفی جاذبه های دیدنی و تاریخی ناشناخته کشور ایتالیا

  • تاریخ انتشار : ۲۷ فروردین ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 97
  • دیدگاه ها : صفر

هر ساله کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO World Heritage Committee) تعدادی از مکان های تاریخی، فرهنگی و طبیعی در نقاط مختلف از کره زمین را به خاطر ارزش های خاص آن مناطق برای بشریت بعنوان میراث جهانی (World Heritage Site) انتخاب می کند و این عنوان رسمی بصورت رسمی به این نقاط در کشورهای گوناگون اعطا می شود.
کشور ایتالیا با ۵۳ سایت ثبت شده در فهرست سازمان یونسکو بیشترین تعداد میراث جهانی بشریت را در بین کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.

آشنایی با بهترین جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده در ایتالیا شامل شهر تاریخی اوربینو ، مناظر طبیعی کوهستان دولومیت ، دهکده رؤیایی آلبروبلو ، شهر صخره ای ماترا ، تاکستان های پیمونت ، منطقه Val di Noto و شهر ویچنزا

جاذبه های گردشگری ناشناخته ایتالیا - شهر تاریخی URBINO

شناخته شده ترین سایت های میراث جهانی یونسکو در ایتالیا، در شهرهای رم، فلورانس، ونیز و در مناطق ساحلی جنوب ایتالیا از جمله ساحل آمالفی (Amalfi Coast) واقع شده اند و هر ساله میلیونها گردشگر خارجی تنها برای بازدید از این مکان های دیدنی به ایتالیا سفر می کنند اما چیزی که بسیاری از گردشگران از آن مطلع نیستند زیبایی و جذابیت تعدادی دیگر از این مکان های ثبت شده در فهرست سازمان یونسکو است که تاکنون کمتر مورد توجه صنعت گردشگری قرار گرفته و از مرکز توجه گردشگران دور مانده اند.
در این مطلب با تعدادی از جذاب ترین موارد این فهرست فراموش شده آشنا می شویم.

 

مناظر طبیعی کوهستان دولومیت (THE DOLOMITES)

معرفی جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا : دولومیت نام رشته کوهی بسیار مرتفع در شمال کوهستان آلپ ایتالیا است که در امتداد منطقه تورنتینو آلتو (Trentino-Alto) کشیده شده است.

این منطقه تا پایان جنگ جهانی اول در قلمرو امپراطوری اتریش قرار داشت و به دلیل شیوه رفتار این امپراطوری در ارتباط با کشورهای همسایه، شهرها و مناطق مختلف کوهستان دولومیت تا آن زمان در نوعی انزوا قرار داشتند و شاید همین عدم ارتباط با نواحی مختلف باعث بکر باقی ماندن مناطق بسیاری از این کوهستان بوده است.

مناظر طبیعی کوهستان دولومیت (THE DOLOMITES) - جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا

کوه ها و قله های زیبای کوهستان دولومیت از زیباترین مناظر طبیعت کوهستانی در سراسر اروپا محسوب می شوند و سراسر محدوده این منطقه کوهستانی به دلیل زیبایی منحصربفرد و تنوع زیست محیطی در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده است.

تعداد زیادی از مشهورترین و بهترین پیست های اسکی جهان در این کوهستان بخصوص در ارتفاعات Val Gardena واقع شده اند و منطقه طبیعی حفاظت شده Madonna di Campiglio از زیباترین و بهترین مناطق در اروپا برای دوستداران پیاده روی در جنگل و کوهستان و گشت و گذار در طبیعت بکر و دست نخورده محسوب می شود.

 

شهر تاریخی اوربینو (URBINO)

معرفی جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا : برای اغلب علاقمندان به تاریخ و هنر، عبارت رنسانس (Renaissance) یادآور کشور ایتالیا است و شهرهایی همچون فلورانس و منطقه مشهور توسکانی (Tuscany).

اما شاید برایتان بسیار جالب باشد، شهر کوچک اوربینو که بر فراز تپه ای وسیع و بلند در میان گوهستان آپنین (Apennine Mountains) و دریای آدریاتیک (Adriatic Sea) قرار گرفته و برخلاف امروز که کمتر کسی از وجود این شهر در ایتالیا مطلع است، تأثیرگذارترین مرکز فرهنگی ایتالیا در عصر رنسانس در قرن پانزدهم میلادی بوده است.

معماری رنسانس شهر تاریخی اوربینو (URBINO)

حامی اصلی و مهم ترین شخصیت فرهنگی و هنری در شهر اوربینو در عصر رنسانس، فردریکو دامونته فلترو (Federico da Montefeltro) یک فرمانده نظامی مقتدر، فردی متفکر، آزاد اندیش و عاشق فرهنگ و هنر بود.
قصر Palazzo Ducale که یکی از زیباترین قصرهای دارای سبک معماری رنسانس محسوب می شود از اقدامات ماندگاری است که توسط او انجام شد و امروزه به گالری ملی و خانه آثار هنرمندان رنسانس ایتالیا (National Gallery of works of Renaissance artists) تبدیل شده است.

این گالری در کنار خانه محل تولد و زندگی نقاش و معمار مشهور سبک رنسانس، رافائل (Raphael) مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر اوربینو محسوب می شوند.

 

دهکده رؤیایی آلبروبلو (ALBEROBELLO)

معرفی جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا : این دهکده کوچک و بسیار زیبا با خیابان های سنگفرش و خانه هایی با معماری بسیار خاص و دیدنی در میان باغ های زیتون و انگور در منطقه Puglia واقع شده است.

دهکده رؤیایی آلبروبلو (ALBEROBELLO) - جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا

دهکده آلبروبلو از سال ۱۹۹۶ و به واسطه سبک خاص معماری خانه های این دهکده که به trulli مشهور است در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار داده شد.
هیچ سند و مدرک تاریخی و قطعی که دلیل ساخته شدن خانه های این دهکده به این سبک را نشان دهد، وجود ندارد.
بنظر می رسد این سبک خانه سازی در این منطقه به این دلیل بوده است که مصالح بکار رفته در ساخت خانه ها در صورت نیازبه تغییر مکان، براحتی برچیده شده و ساکنین می توانستند خانه را در محلی دیگر دوباره برپاکنند.

سبک خاص معماری trulli دهکده آلبروبلو

این سبک معماری بیش از ۱۰۰۰ سال در این منطقه مورد استفاده قرار می گیرد و همچنان خانه ها و مغازه های دهکده با همین معماری و مصالح پابرجا هستند.
برای گشت و گذار در دهکده، میدان اصلی Piazza del Popolo بهترین نقطه است که به تمام مکان های تاریخی و دیدنی آلبروبلو براحتی دسترسی دارد.

همینطور در بازدید از مناطق Locorotondo و Ostuni که در بلندی های شهر قرار دارند مناظری زیبا از شهر و مناطق اطراف در مقابل بازدیدکنندگان قرار می دهد.

 

شهر صخره ای ماترا (MATERA)

معرفی جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا : شهر Matera در منطقه باسیلیکاتا در جنوب ایتالیا واقع شده و به شهر سنگی یا صخره ای مشهور است.

دلیل شهرت این شهر در ایتالیا در این است که خانه ها، مغازه ها، کلیساها و صومعه های این شهر در دل فرورفتگی های طبیعی در کوهها و صخره های سنگی منطقه حفر شده اند.
این شهر یک بار در دهه ۵۰ میلادی به دلیل شرایط خاص کشور ایتالیا بعد از جنگ جهانی و کمبود شدید امکانات زندگی و بهداشت عمومی بطور کامل متروکه شد و به مدت سه دهه به همان حال باقی ماند.

شهر صخره ای ماترا (MATERA) - جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا

در دهه هشتاد تعداد زیادی از ساکنین Matera به شهر برگشتند و بدین ترتیب بار دیگر شور و حال زندگی به خانه های صخره ای برگشت و در سال ۱۹۹۳ سراسر منطقه Sassi در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و از این پس توجه صنعت گردشگری ایتالیا به شهر Matera جلب شد بخصوص با ساخت هتل های صخره ای که اتاق های این هتل ها مانند خانه های شهر در دل صخره ها ساخته شده است.

گردشگری ایتالیا آشنایی با شهر تاریخی و سنگی Matera

منظره بسیار جالب این شهر یکی از تصاویر شاخص در گردشگری کشور ایتالیا است و جالب اینکه بخش های زیادی از فیلم مصائب مسیح به کارگردانی مل گیبسون در شهر Matera فیلمبرداری شده است.

 

تاکستان های پیمونت (PIEDMONT)

معرفی جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا : منطقه زیبای Piedmont با دشت های پوشیده از باغ ها و تاکستان های سرسبز و چند جاذبه دیدنی تاریخی که مهم ترین آنها قلعه تاریخی Castle of Grinzane Cavour است در بخش غربی کوهستان زیبای آلپ واقع شده است.

این منطقه به دلیل آداب و رسوم سنتی و فرهنگی، مناظر طبیعی بی نظیر و تاکستان های سرسبز که در خود جای داده است در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.
منطقه Piedmont از گذشته دور تا به امروز یکی از مراکز بزرگ تولید انواع مواد غذایی در کشور ایتالیا بوده است.

تاکستان های پیمونت (PIEDMONT)

منطقه Valle d’Aosta در شمال Piedmont در فصل زمستان از پیست های اسکی محبوب خانواده های ایتالیایی محسوب می شود بخصوص تله کابین مشهور Skyway Monte Bianco در این منطقه واقع شده است که گردشگران را بین مناطق Courmayeur در کشور ایتالیا و Chamonix در کشور فرانسه جابجا می کند.

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی پیدمونت، ارتفاعات Monte Cervino مشهور به Matterhorn است که از بزرگترین و محبوب ترین مناطق اسکی جهان و بسیار مورد علاقه اسکی بازان قهرمان بازی های جهانی و المپیک می باشد و گردشگران علاقمند به ورزش اسکی در این منطقه می توانند در مسیرهایی بین کشورهای ایتالیا و سوئیس به اسکی بپردازند.

 

معماری منحصربفرد در شهر ویچنزا (VICENZA)

معرفی جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا : منطقه Veneto در شمالشرق ایتالیا یکی از متنوع ترین مناطق فرهنگی در کشور ایتالیا محسوب می شود که شهرهای مشهوری مانند ونیز و ورونا در این منطقه قرار دارند.

معماری منحصربفرد در شهر ویچنزا (VICENZA) - جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا

شهر ویچنزا یکی دیگر از شهرهای زیبا و دیدنی منطقه ونتو است که به دلیل معماری شهری بسیار منحصربفرد دارای شهرت است.
این شهر از سال ۱۹۹۴ به دلیل ویلاهای بسیار زیبا و تاریخی متعلق به قرن شانزدهم میلادی که در این شهر وجود دارند در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

این ویلاها و باغ های زیبایی که در محوطه آنها ساخته شده است از نمونه های باارزش معماری رنسانس در ایتالیا محسوب می شوند و اغلب آنها از آثار معمار مشهور ایتالیایی آندرا پالادیو (Andrea Palladio) بشمار می روند.

معماری زیبای شهر ویچنزا در منطقه ونتو

آندرا پالادیو بسیار تحت تأثیر سبک های معماری روم باستان قرار داشت و آثار معماری و بناهای بسیار باارزش بسیاری در سراسر اروپا از او بجا مانده است.
این سبک امروزه بعنوان یک جنبش و الگوی معتبر معماری شناخته می شود که در سراسر اروپا و همچنین آمریکای شمالی طرفداران بسیاری دارد.

 

شهرهایی بر روی ویرانه های تاریخ (VAL DI NOTO)

معرفی جاذبه های گردشگری کمتر شناخته شده ایتالیا : منطقه Val di Noto در جنوب شرقی ایتالیا در سیسیل واقع شده و ترکیبی جالب توجه از سبک زندگی و معماری مدرنیته و مکان های تاریخی و بقایای آثار باستانی در شهرهای این منطقه وجود دارد که نظر هر بازدیدکننده ای را در نگاه اول جلب می کند.

شهرهایی بر روی ویرانه های تاریخ (VAL DI NOTO) دیدنی های ایتالیا

این منطقه در سال ۲۰۰۲ شامل هشت شهر Scicli ، Caltagirone ، Catania ، Modica ، Noto ، Palazzolo ، Ragusa و Militello Val di Catania در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد که دلیل این انتخاب، بازسازی و زندگی دوباره این شهرها بعد از زلزله فاجعه بار سال ۱۶۹۳ میلادی در این منطقه بوده است که تحت تأثیر سبک معماری باروک (baroque-style) انجام گرفته است.

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری VAL DI NOTO در سیسیل ایتالیا

شهر Modica به دلیل منظره بسیار زیبا و باشکوه خود از شهرت زیادی برخوردار است که از طریق یکی از خیابان های منتهی به خارج شهر می توانید در نقطه ای بلند در مجاورت شهر این منظره زیبا و بیادماندنی را تماشا کنید یا عکس هایی به یادگار بیندازید.
Noto در بین شهرهای منطقه از همه شلوغ تر و حال و هوایی مدرن دارد در حالیکه شهرهای Ragusa و Scicli که بر روی تپه هایی بلند ساخته شده اند حال و هوایی قدیمی تر و نوستالژیک دارند و سبک معماری باروک در این شهرها بیشتر به چشم می خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید